S realizací ztraceného bednění uvidíte, jak vám vzniká dům přímo pod rukama. Přináší řadu výhod (mrazuvzdornost, odolnost, rychlost), které zjednoduší a zrychlí proces stavby vašeho vysněného domova a zahrady. Můžete ho využít pro vytvoření různých betonových konstrukcí, ať už nízkých nebo vysokých. S různými možnostmi pokládky dokážete postavit konstrukce s různými požadavky na zatížení, pevnost a izolaci.
Pokud nemáte stavebnické zkušenosti a obáváte se, že byste to nezvládli, nebojte se, ztracené bednění dokáže postavit i začátečník. V tomto článku se navíc dozvíte, jak se vyvarujete rizikům, které jsou často spojené se stavbou této železobetonové konstrukce.
Co je ztracené bednění?
Jde o duté tvarovky vyrobené z vibrolisovaného betonu. Dutina uvnitř je určena pro vylití betonem a protažení ocelovými výztužemi. Betonové tvarovky jsou opatřeny perem a drážkou (zámky). Ty umožňují při skládání do sebe dokonalé zaklesnutí a nevytvářejí viditelné spáry.
Nejčastěji ho využijete pro vytvoření základní desky. Tvárnice umístíte na základový pás a po sestavení se betonují dohromady. Před zalitím betonem můžete do dutin instalovat elektrické a jiné rozvody. Můžete jej použít také na stavbu základové patky pro založení dřevostavby nad terénem, podezdívek, nosných a dělicích stěn a dokonce i stropů.
Okrasné ztracené bednění pro vaši zahradu
Výhodou ztraceného bednění je univerzálnost a vkusnost, proto s ním na zahradě můžete stavět tyto prvky:
- terasa či pergola
- zahradní domek
- plot
- zídky
- schody
- bazén
- jímky
Ztracené bednění na plot
S betonovými tvarovkami postavíte elegantní zděný plot. Nabízejí energetickou nenáročnost, rychlou realizaci a vysokou odolnost. Plot vytvořený z tvarovek může zůstat buď bez omítky jako pohledové ztracené bednění, nebo na něj můžete aplikovat omítku nebo ho obložit dekoračními prvky. Existují také varianty betonových tvarovek, které imitují vzhled přírodních materiálů.
Nejčastější rizika ztraceného bednění a jak jim předcházet
Během výstavby se můžete setkat s některými komplikacemi. Pojďme si ukázat zásady, kterých byste se měli při stavbě držet, abyste se vyhnuli nežádoucím problémům.
Riziko 1: Ledabylá příprava projektu a nedodržování plánu
Zásada 1: Před tím, než začnete se stavbou, pečlivě zkontrolujte plány a projekt. Stanovte požadované rozměry a tvary konstrukce, zvažte funkční požadavky a estetické možnosti. Sestavujte jednotlivé díly podle pokynů.
Riziko 2: Nedostatečný čas pro tvrdnutí betonu
Zásada 2: Ve srovnání s jinými stavebními systémy má betonové ztracené bednění horší prostupnost vodních par. Při vylévání dutin betonem je pak doba schnutí trochu delší. Po nalití betonu ho proto nechte postupně ztvrdnout, aby získal potřebnou pevnost. Dodržujte stanovenou dobu tvrdnutí a zabezpečte optimální podmínky, jak jsou uvedeny v instrukcích.
Riziko 3: Vyplavání nebo praskání tlakem betonu jako důsledek nepřesného kotvení
Zásada 3: První řadu tvarovek kotvěte a vylévejte samostatně na rovný betonový podklad. Ujistěte se, že jsou všechny díly bezpečně spojeny pomocí zámků, abyste zajistili pevnou a stabilní konstrukci. Zásadní je maximální přesnost, případné pozdější opravy jsou velmi komplikované.
Riziko 4: Oslabení konstrukce kvůli nedostatečnému upěchování betonu
Zásada 4: Vždy dbejte na důkladné zatečení betonové směsi do všech vrstev, jak ve svislém, tak i ve vodorovném směru. S betonováním ztraceného bednění si poradíte pomocí stavební míchačky.
Tip: Beton můžete zhutňovat různými způsoby: propichováním, pěchováním, lisováním, válcováním, ultrazvukem, injektáží…
Jak vyrovnat ztracené bednění?
Pro vyrovnání tvárnic ztraceného bednění použijte vlhký beton s třídou stejnou nebo vyšší než ta, která byla použita v základech. Je důležité, abyste zajistili to, že se v betonu bude nacházet drobné kamenivo. Je to kvůli tomu, aby nedošlo k problémům při utužování tvarovek z důvodu přítomnosti velkých kamenů v betonu.
Jednou z velkých chyb, které se můžete dopustit, je nesprávně vyrovnat řady tvarovek. Proto je klíčové, abyste věnovali pozornost samotnému zakládání první řady, což je popsáno výše v RIZIKU 3. Každá nepřesnost se totiž v dalších vrstvách kumuluje. Spolehlivými parťáky ku pomoci vám budou vodováha nebo stavební laser.