Kvalitní postel: Nezbytná podmínka zdravého životního stylu

rodina

Není žádným tajemstvím, že klidný spánek je klíčem k dobrému zdraví a silnému nervovému systému. Proto, pokud chcete, aby byl i ten váš skutečně kvalitní, musíte myslet na velmi mnoho detailů, včetně výběru správné a pohodlné postele. Vědci zjistili, že člověk se dobře vyspí pouze v dobře konstruované, pohodlně zařízené a čisté posteli. Máte ji?

Jak ovlivňuje postel kvalitu spánku?

Spánek je přirozená potřeba, která nám zabírá téměř třetinu života. Zdraví, nálada, tón a výkonnost závisí na jeho kvality a trvání. K organizaci tak důležitého procesu, by proto mělo přistupovat opravdu důkladně a kompetentně.

„Spánek je přírodní balzám pro tělo i pro duši.“

(Johann Heinrich Pestalozzi)

Kvalita spánku může být okamžitě ovlivněna mnoha přímými a nepřímými faktory, od zdraví a odolnosti vůči stresu a konče hlukem a svěžestí vzduchu. Velmi velkou roli v celém tomto procesu hraje i samotná postel. Postel, jejíž výběru byste měli věnovat dostatečně velkou pozornost.
Co charakterizuje kvalitní postel?

Vzhledem ke skutečnosti, že člověk tráví v ložnici více než třetinu svého života, nákup kvalitního nábytku na spánek a relax se stává nezbytnou věcí. Každá buňka lidského těla (i když si to možná neuvědomujeme a necítíme) získává z okolí energii a vitalitu. Ovlivňuje něj vše, co se v jeho okolí nachází.

Během spánku dochází ke zrychlení metabolismu směrem k anabolismu, to znamená k tvorbě nových buněk a tkání, díky čemuž se celý organismus aktualizuje.

Pokud je vše, jak má být, zdravý spánek je potom předpokladem pro pohodu, dobrý výkon v práci a aktivní činnost mozku.

Příjemný prostor na spaní vytvoříte kombinací více podmínek

Postel, která vám takové podmínky zajistí by měla být pevná, aby vás při každém pohybu neprobudilo vrzání a cítili jste se na ní bezpečně.

Kvalitní postele mají svou cenu a jsou dobrou investicí do vaší budoucnosti a zdraví. Jsou zárukou vysokého komfortu a pohodlí, které se odráží v použitých materiálech.

Nejžádanějším je samozřejmě dřevo, které je pevné a nenáročné na údržbu. Vaše postel přece nebude stát v koupelně, takže na starosti s vlhkostí zapomeňte. Pojďme na to ale pěkně po pořádku.

rám postele

První věcí, kterou musíte při výběru postele zohlednit, je kvalita a vhodnost jejího rámu, protože právě pevnost tohoto prvku určuje trvanlivost a stabilitu místa na spaní a relaxaci, během níž prožíváte ty nejkrásnější sny.

Mimochodem, věděli jste že, sní všichni, ale téměř 90% našich snů do půl hodiny po probuzení zapomeneme? Existují však techniky pro tzv „Lucid bdění“, kde jde o uvědomění si svého snění, které můžete určitým způsobem i spravovat.

Na takové pohodlné snění však potřebujete pevný rám a konstrukci kvalitní postele, která nesmí být labilní ani křehká. Musí unést váhu matrací a vaší osoby a zajistit, aby tyto dva prvky spolu pěkně harmonizovaly.

rošty

Kromě rámu hrají důležitou roli i rošty postele, které jsou oporou matrace. Pro standardní manželskou postel musí být jejich počet nejméně 30 kusů, pro jednu postel – nejméně 15.

Vzdálenost mezi jednotlivými propojeními by neměla překročit šířku jednoho roštu. Samozřejmě, závisí na jejich počtu, čím je jich více tím lépe. Ideální jsou ty, které na konkrétních místech pruží.

Matrace

Věděli jste o tom, že spánek nám zabere 25 let našeho života a šest let zaplníme sněním?
Samozřejmě, pokud je co nejpohodlnější a máte dobrou matraci.

Hlavním účelem dobrých matrací je zajistit pohodlí vašeho spánku. V současnosti jsou na trhu uváděny matrace různých stupňů tuhosti. To však neznamená, že byste si měli volit ty nejextrémnější modely. Matrace střední tuhosti je ideální. Není to však tak jednoduché, protože výběr ovlivňuje i vaše hmotnost a výška.

Najít si jeden a ideální vzorec na výběr toho nejlepšího bude těžké. Více méně je to subjektivní aspekt, kterému je třeba se věnovat podrobněji.

V zásadě ale platí, že čím je nižší vaše hmotnost, tím by měla být menší i tvrdost matrace. Ideální jsou ortopedické matrace, nebo ty, které mají několik zón. V podstatě to znamená, že se vámi vybraný matrace musí přizpůsobit vašemu tělu, což je asi ten nejdůležitější aspekt celého procesu výběru.

design

V neposlední řadě nesmíme zapomenout a vynechat z tohoto seznamu ani design, podle které se rozhoduje asi většina z nás a všechny ostatní faktory jdou proto do pozadí. Design je důležitý a měl by ladit s ostatním zařízením prostoru. V ložnici však toho moc nepotřebujeme, proto to zbytečně nepřehánějte a nenechte se rozrušovat nevhodnými doplňky.

Vybírejte si modely, které mají pod postelí volný prostor, matrace pak lépe dýchají a nezadržují v sobě nebezpečné mikroorganismy. Pokud potřebujete v malých prostorech úložný prostor, pod postelí je na to ideální místo, ale pozor na těsnění a prach, který by se sem mohl ze země dostat.

Další články autora

Noční stolky nesmí chybět v ložnici ani dětském pokoji 

Jakmile si sedneme či lehneme do postele, většinou si potřebujeme něco odložit. A abychom si...

Úplněk, čas magických rituálů i splněných přání

Pobledlá luna, která pluje nad hlavami lidí a svým mihotavým stříbrným světlem protíná temnou noc,...

Už začátkem podzimu si můžete rozmnožit rybíz pomocí řízků.

Dobře zakořeňují, proto si můžete snadno rozmnožit svou oblíbenou odrůdu. Nepotřebujete k tomu speciální pěstební...

Jak vybrat a uskladnit semínka z dýně na sázení?

Podařilo se vám vypěstovat krásné dýně a chtěli byste si z nich odložit semínka na...

Nejnovější články

Noční stolky nesmí chybět v ložnici ani dětském pokoji 

Jakmile si sedneme či lehneme do postele, většinou si potřebujeme něco odložit. A abychom si...

Úplněk, čas magických rituálů i splněných přání

Pobledlá luna, která pluje nad hlavami lidí a svým mihotavým stříbrným světlem protíná temnou noc,...

Už začátkem podzimu si můžete rozmnožit rybíz pomocí řízků.

Dobře zakořeňují, proto si můžete snadno rozmnožit svou oblíbenou odrůdu. Nepotřebujete k tomu speciální pěstební...
- Reklama -PR článek