Připravte střechu na zimu včas

rodina

Zima představuje pro každou střechu zkoušku její kvality. Sníh, led, mráz i silné deště ji dokáží řádně prověřit a potrápit. Tehdy se ukáže odolnost střechy, kvalita použitých materiálů i schopnost pokrývače, kteří střechu realizovali. Abyste se vyhnuli problémům, střechu ještě před zimou důkladně zkontrolujte.

„Pokud je střecha dobře navržená a realizovaná a navíc jste použili kvalitní střešní krytinu s vhodnými střešními doplňky, obávat se nemusíte. S kompletním střešním systémem Tondach získáte střechu, která odolá nejen vrtochům počasí, ale i zubu času, „říká Michal Dobrovodský, produktový manažer pro značku Tondach.

Protisněhové háky Tondach
Protisněhové háky Tondach se montují přímo na keramickou krytinu v rámci celé střechy. Rozmisťují se vždy celoplošně od druhé řady od okapu a jejich množství závisí na sklonu střechy a množství sněhových srážek. Instalace pouze v dolní části u okapu není dostatečně účinná. | Zdroj: Wienerberger
Prohlídku střechy nepodceňte

Stav střechy byste měli před každou zimou důkladně zkontrolovat a přesvědčit se, zda je v pořádku. V prvním kroku je třeba zkontrolovat žlaby a okapy a v případě potřeby je vyčistit. K udržení průchodnosti okapů jsou skvělým pomocníkem mřížky, které nečistoty v okapu zachycují. Ujistěte se také, že spoje okapového systému dobře těsní. Nezapomeňte ze střechy odstranit listí a další nečistoty, které by mohly bránit správnému odtékání vody. Pokud se vám na střeše cokoliv nezamlouvá, zavolejte si raději na pomoc specialisty.

Velkoformátové posuvné tašky Samba
Velkoformátové posuvné tašky Samba jsou vhodné i na střechy s nízkým sklonem. Promyšlený systém odvodňovací drážek efektivně odvede srážkovou vodu na celou plochu krytiny. S patřičným hydroizolačním systémem optimálně splňuje technické požadavky na nízké střechy. | Zdroj: Wienerberger
Aby střecha nezatékala

Aby střecha odolala náporu vody, mrazu i větru během zimy, doporučuje se vyčistit i vodní drážky klempířských prvků, zejména lemování kolem komína, střešních oken či svislých konstrukcí. Zkontrolovat byste také měli prostupy pro kanalizaci, anténu, solární a fotovoltaické panely. Právě tato místa představují větší riziko. Z toho důvodu je důležité už při realizaci šikmé střechy investovat do koupě komplexního systému, se kterým dosáhnete maximální bezpečnost prostupu střechou. V neposlední řadě zkontrolujte stav samotné krytiny. Prohlédněte tašky, napravte ty, které jsou zvednuté a poškozené kusy vyměňte. „Proveďte kontrolu oblasti úžlabí, která bývá během zimy nejvíce zatížena sněhem. Řezané tašky v úžlabí musí být správně zajištěny na svém místě, „zdůrazňuje Michal Dobrovodský.

protisněhová mříž
Protisněhová mříž se osazuje v kombinaci s háky a brání nekontrolovatelného sesuvu sněhu ze střechy. | Zdroj: Wienerberger
Protisněhové zábrany jsou nutnost

V zimě je střecha vystavena větší zátěži. Kromě vody a větru se musí vypořádat is mrazem, ledem a sněhem. Pokud hmotnost sněhu přesáhne nosnost střechy, může dojít k jejímu vážnému poškození. Střechy s nižším sklonem, odkud se sníh sklouzává pomaleji, jsou tak vystaveny vyšší zátěži. Při větší sněhové nadílce je proto nezbytné sníh z takových střech manuálně odstranit. Nebezpečí představuje i sesuv sněhu ze střechy, který může způsobit škody na majetku i ohrozit zdraví lidí. K zabránění sesuvu sněhu slouží protisněhové zábrany. Kvůli dodržení technických norem je návrh protisněhové systému náročný. Přenechte ho proto na zkušeného projektanta. „Protisněhové zábrany se aplikují celoplošně, aby udržely váhu sněhu i po vydatných srážkách,“ vysvětluje Dobrovodský. Univerzální protisněhový komplet Tondach zabrání nekontrolovatelnému sesuvu sněhu a ochrání střechu před funkčním selháním. Obsahuje protisněhovou mříž, která se osazuje v kombinaci s protisněhovými háky. Celý set barevně ladí se střešní krytinou.

Další články autora

Noční stolky nesmí chybět v ložnici ani dětském pokoji 

Jakmile si sedneme či lehneme do postele, většinou si potřebujeme něco odložit. A abychom si...

Úplněk, čas magických rituálů i splněných přání

Pobledlá luna, která pluje nad hlavami lidí a svým mihotavým stříbrným světlem protíná temnou noc,...

Už začátkem podzimu si můžete rozmnožit rybíz pomocí řízků.

Dobře zakořeňují, proto si můžete snadno rozmnožit svou oblíbenou odrůdu. Nepotřebujete k tomu speciální pěstební...

Jak vybrat a uskladnit semínka z dýně na sázení?

Podařilo se vám vypěstovat krásné dýně a chtěli byste si z nich odložit semínka na...

Nejnovější články

Noční stolky nesmí chybět v ložnici ani dětském pokoji 

Jakmile si sedneme či lehneme do postele, většinou si potřebujeme něco odložit. A abychom si...

Úplněk, čas magických rituálů i splněných přání

Pobledlá luna, která pluje nad hlavami lidí a svým mihotavým stříbrným světlem protíná temnou noc,...

Už začátkem podzimu si můžete rozmnožit rybíz pomocí řízků.

Dobře zakořeňují, proto si můžete snadno rozmnožit svou oblíbenou odrůdu. Nepotřebujete k tomu speciální pěstební...
- Reklama -PR článek